Veterinářka radí: Jak na výživu psů 

Při výběru správného krmiva pro psího miláčka musíme zohlednit hned několik faktorů: věk, velikost, zdravotní stav a v neposlední řadě také finanční stránku. Zajímavé je, že ne vždy s rostoucí cenou roste kvalita výrobku.

Velmi doporučuji zvolit správnou stravu především pro štěňata (obzvláště velkých plemen), která mají specifické nároky s ohledem na vývoj a růst a to především na vitamíny a správný poměr fosforu a vápníku ve stravě, dále potřebují větší přísun bílkoviny, kalorií. Pro dospělého zdravého jedince poté je vhodná vyvážená strava, lze zohlednit plemeno, aktivitu a režim psa atd. Senioři naopak většinou již nejsou taj aktivní, takže jim často vyhovuje potrava s nižším množstvím kalorií, normálním/nepatrně sníženým množstvím bílkoviny (ale kvalitní bílkoviny). Pokud našemu pejskovi sedí nějaký typ výrobku, tak ne vždy je nutné měnit na pytlík granulí s označením senior.

Zdrojem bílkoviny pro zdravé jedince může být například kuřecí maso, které obsahuje kvalitní a snadno stravitelnou bílkovinu. Pro pacienty s citlivým zažíváním je lze potom využít alternativní zdroj bílkoviny (např. jehněčí, kachní, losos). U takovýchto pejsků ovšem nedoporučuji příliš často střídat granule a zdroj bílkoviny v nich obsažený.

Doporučené doplňky stravy

Dalšími doplňky v komerční stravě jsou vitamíny, např. D, jehož množství by měli hlídat nutriční specialisté (kteří se podílejí na výrobě krmiv), protože např. při jeho nadbytku nebývá z organismu dostatečně vylučován a může způsobit zdravotní komplikace (zkalcifikování měkkých tkání/orgánů, selhání ledvin, problémy s kostmi). Dalšími doplňovanými vitamíny jsou vit C, B. Velmi vhodným doplňkem  v potravě může být lososový olej, který díky správným omega mastným kyselinám působí protizánětlivě, podporuje imunitu, zlepšuje kvalitu srsti a u starších psů může zpomalovat zhoršování kognitivních funkcí. Chondroitin a glukosamin zas pomáhá správně vyživovat chrupavky a tak předcházet některým ortopedickým obtížím. Benefitní mohou být i obsahy různých dalších bylinek a přírodních látek.